Cały proces od momentu wniesienia pozwu aż do wyroku może trwać nawet kilka czy kilkanaście miesięcy. Osoba pozywana w obawie przed tym, co nastąpi, może próbować zapobiec wykonania przyszłej decyzji poprzez różne działania. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, w prawie istnieją mechanizmy mające ochronić drugą stronę sporu. Chodzi o wniosek o zabezpieczenie roszczeń, uniemożliwiający podjęcie jakichkolwiek działań.
Złożenie wniosku o zabezpieczanie roszczeń
Złożenie takiego wniosku wymaga spełnienia dwóch warunków. Pierwszym z nich jest uprawdopodobnienie roszczenia. Jest to próba wskazania, bez konieczności dostarczania dowodów, że dłużnik ze względu na swoją sytuację może mieć zamiar podjęcia działań związanych z jego majątkiem. Drugim wymogiem jest uprawdopodobnienie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Polega na ukazaniu możliwości utrudnienia wykonania w sprawie wyroku.
Warto wiedzieć, że przesłanką do rozpoczęcia postępowania przed komornikiem uznaje się nakaz zapłaty, który został wystawiony przez Sąd.
Środki zabezpieczania roszczeń
W składanym wniosku przez komornika powinny znaleźć się środki, za pomocą których dojdzie do zabezpieczenia roszczeń. Może się to odbyć poprzez:
– Zajęcie ruchomości, pensji pracowniczej czy też wierzytelności znajdujących się na rachunku bankowym;
– Obciążenie nieruchomości dłużnika przymusową hipoteką;
– Ustanowienie zakazu pozbywania się lub obciążania wszelkich nieruchomości w przypadku braku księgi wieczystej czy też jej zaginięcia;
– Ustanowienie zakazu pozbywania się prawa do lokalu na zasadach spółdzielczo-własnościowych;
– Inne wierzytelności;
– Prawo majątkowe.
Termin na złożenie wniosku i sposób działania sądu
Wniosek można złożyć w formie pozwu w trakcie postępowania, a także jako osobny dokument nawet przed rozpoczęciem całego procesu. W drugim przypadku sąd zgadzając się na zabezpieczenie roszczeń wyznaczy również termin na wniesienie samego pozwu. Dokonuje tego pod rygorem upadku zabezpieczeń w momencie jego niedotrzymania. Data ta nie może przekroczyć 14 dni.
Istnieje również możliwość na złożenie wniosku już po zakończeniu procesu. Jest to zgodne z prawem, jeśli termin zasądzonego świadczenia jeszcze nie nadszedł.
Wniosek zazwyczaj jest rozpatrywany przez sąd niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od momentu dostarczenia pisma. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia doręczane jest przez komornika, który przystępuje do egzekucji zapisanych postanowień.